Alçıpan Bölme Duvar Nasıl Yapılır

Alçıpan Alçı Levha
Kasım 23, 2016
Zemin Uygulamaları
Aralık 20, 2016

Alçıpan Bölme Duvar Nasıl Yapılır

Alçıpan Bölme Duvar veya Alçı Levha Bölme Duvar diye bilinen, mekanı bölümlere ayıran yapı parçalarıdır. Günümüzde yaygın olarak tercih edilen ve kullanılan Alçıpan Bölme Duvar yapının ölü(fazla) yükünü azaltır ve yapının ömrünü azaltan gereksiz yükün hafiflemesini sağlar.

Tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biriside uygulanmasının hızlı ve basit yapılmasıdır, sadece uygulamada yapılması gereken teknik ve taktiklere dikkat edilip uygulamanın usulüne göre uygulanmalıdır . Yapılışı gibi yıkımı da basit olan Alçı Levha Bölme Duvar, çok kolay yıkılıp, sökülebilir ve düzenlenebilir.

Alçıpan Bölme Duvar Nasıl Yapılır

Alçı Levha Bölme Duvar yapımı için gerekli olan malzemeler şunlardır;
-Alçı levha, duvar U, duvar C, dübel + vida + pul, borazan(matkap uçlu) vida, derz bandı, derz dolgu alçısı, saten perdah alçısı, yalıtım malzemesi(isteğe bağlı), köşe profili(köşe bandı).

Uygulama başlamadan önce malzeme listesi yapılıp, listedeki malzemeler alınmalıdır. Malzemeler alındıktan sonra ilk olarak bölme duvarın yapılacağı yeri ölçüp çırpı(çizgi) ipi ile işaretlemeliyiz.

Sonra duvarda profillerin bulunduğu kısımları profilin ortasından darbeli matkap ile delip, dübelleri takıyoruz ve vidayı pulu ile matkap yardımıyla darbeli matkap ile açtığımız deliklere yerleştirip profili duvara sabitliyoruz.

Bu uygulamayı yapıya göre uygun sayıda tekrarlıyoruz.

Sonra dikey şekilde, 60’ar cm boşlukla araya profilleri perçin makası(tercihe göre vida da atılabilir) monte ediyoruz, tercihe göre kapı ve pencere boşluğuna yatay profiller monte edilerek, kapı ve pencerenin oturması için iskelet oluşturulabilir.

Profillerden bölme duvar için iskelet oluşturduktan sonra alçı levhaları bu iskelete matkap yardımıyla her iki yüzeye de monte ediyoruz ve oluşturduğumuz kapı ve pencere boşluklarını uygun şekilde kesiyoruz ve Alçıpan Bölme Duvarın büyük bir kısmını bitiriyoruz.

Sonra alçı levhanın yüzeyine saten perdah alçısını tüm yüzeye eşit şekilde sürüyoruz. Son olarak saten perdah alçısı kuruduktan belirli bir süre geçtikten sonra yüzey için hazırladığımız astar boyayı alçı levhaya sürerek bütün işlemleri tamamlamış oluyoruz.
Bölme Duvar Çeşitleri;
-Taş Yünü Bölme Duvar
-Alçı Levha Bölme Duvar
-Tuğla Bölme Duvar
-Modüler Bölme Duvar
-Hareketli Bölme Duvar
-Gazbeton Bölme Duvar
Yukarıdaki gibi 6 çeşit bölme duvar uygulaması vardır. Her ne kadar uygulamalar ve kullanılan malzemeler değişse bile bütün bölme duvarların amacı ortaktır…

Alçıpan Bölme Duvar Nasıl Yapılır