Asma Tavan, dekoratif bir görünüm, ısı ve ses yalıtım sağlamak ya da tavandan geçen havalandırma borularını, tesisat sistemlerini, düşük döşeme gibi göze hoş gelmeyen görüntüleri kapatmak için kullanılan bir yapı elemanıdır.

Asma tavan; metal, taş yünü, suntalama gibi malzemelerden yapılır. Asma tavanın içinden döşenen izocam, taş yünü, strafor gibi malzemelerle ısı ve ses yalıtımı sağlanabilir. Dünyada ve Türkiye’de bir çok yapıda kullanılan asma tavanlar genellikle hastaneler, bürolar, mağazalar, kamu hizmet binaları gibi yapılarda tercih edilir.

Asma Tavan Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

  • Asma tavan yapımında kullanılan malzemelerin hijyenik olması gerekir. Özellikle gıda ve sağlık sektöründe kullanılacak olan tavanlarla ilgili bir takım şartnameler uygulanmaktadır.
  • Özellikle koridor, mağaza içi gibi mekanlarda kullanılacak asma tavan malzemesinin darbelere karşı dayanıklı olması gerekmektedir.
  • İnsan kalabalığının yoğun olduğu, hızlı yapılan veya aralıkla ısıtılıp soğutulan binalarda neme dayanıklı olmalıdır.

Asma Tavan Neden Tercih Edilir?

  • Eski tavanlardaki çatlak ve lekeleri kapatır. Göze hoş gelen dekoratif bir kullanım sunar.
  • Aydınlatma ve enerji tasarrufunda kritik rol oynar.
  • Ses yalıtımı sağladığı için akustik gürültüyü azaltır, çalışma verimliliğini arttırır.
  • Asma tavanların montajı, sökülmesi, temizlenmesi hızlı ve kolaydır.
  • Asma tavan sunduğu dekoratif görünüm dışında güvenlik açısından çok önemlidir. Binada bulunan telefon, havalandırma, klima, su ve elektrik tesisatlarının tümüne ulaşım sağlar.

Asma tavanın arasından geçirilen su boruları veya elektrik kablolarına ulaşım müdahale kapakları sayesinde gerçekleştirilir. Asma tavan yapımında kullanılan malzemelerin montajı ve sökümü her ne kadar kolay olsa da tesisata acil müdahale edilmesi gereken durumlarda müdahale kapaklar sayesinde ulaşım daha rahat ve hızlı olmaktadır. Ayrıca bu kapaklar sayesinde sürekli duvarı kırmak ve yeniden monte etmek işlemlerinden ekonomik anlamda da yarar sağlanılır.

Asma tavanın sağladığı dekoratif görünümün bozulmaması için kullanılan müdahale kapaklarının da dekoratif olması gerekir. Farklı üretim ve modeller yapabilen, %100 yerli malı Rekap firması ülkemizde müdahale kapakları üretiminde önde gelen firmalardandır. Rekap firması istenilen renkte müdahale kapak üretimi yapabilmektedir. Ayrıca yangına dayanıklı, ses yalıtımlı gibi modelleri de bulunmaktadır.

Rekap firması ve müdahale kapakları ile ilgili daha fazla bilgi için http://www.rekap.com.tr/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Çelikeller

Author Çelikeller

More posts by Çelikeller

Leave a Reply