Alçıpan Alçı Levha; ortası alçı diğer iki yüzü kartondan oluşan, bölme duvar veya asma tavan yapımında kullanılan, standart veya özel boyutlarda üretilen bir malzemedir. Alçı Levha ile aynı zamanda kuru sıva ve kuru yer döşemesi uygulamaları da yapılmaktadır. Gündelik dilde alçıpan olarak kullanılsa da alçıpan, aslında bir marka adıdır.

Alçıpan Alçı Levha; inşaat sektöründe ve dekorasyonda, hafifliği, kolay uygulanabilirliği, yangına dayanıklı oluşu, ısı ve ses yalıtımı sağlaması nedeniyle oldukça tercih edilen bir malzemedir. Aynı zamanda Alçı Levhanın Ph değeri insan vücudu ile aynıdır ve bakteri üretmez.

İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan Alçı Levhalar, özellikle I. Dünya savaşında askerlere barınak yapımında kullanılmış ve büyük yarar sağlamıştır. II. Dünya savaşı sırasında ise metal kullanımına getirilen kısıtlama ile kullanımı daha da artmıştır. Günümüzde; depreme dayanıklılığı ve sarsıntı esnasında esneme özelliği sayesinde özellikle bir deprem ülkesi olan Japonya’da inşaat sektöründe kullanımı oldukça yaygındır. Ülkemizde ise henüz yeni yeni tercih edilmeye başlanmıştır.

Alçıpan Alçı Levha; taşıyıcı iskeletin üzerine levhaların vidalanması ile yapılır. Duvar giydirme işlemlerinde ise özel olarak hazırlanan alçı karışımı ile yapıştırılır. Levhalar yapıştırıldıktan sonra ek yerler ve vidaların başları bantlar ile kapatılır. Bu bantların üzerleri ise alçı ile macunlanarak düzgün bir yüzey elde edilir. Tüm bu işlemlerin ardından yüzey, boya veya duvar kağıdı kaplamalarına hazır hale getirilmek için zımpara ile pürüzsüzleştirilir.

Alçı Levhaların kullanımı oldukça kolay ve basittir. Aynı zamanda estetik bir görüntü elde edilir.

Çelikeller

Author Çelikeller

More posts by Çelikeller

Leave a Reply